Zespół Szkoły i Przedszkola

w Mszanie Górnej

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Rady dla rodziców jak pomóc dziecku

racjonalnie korzystać z cyfrowego świata

1. W świat mediów cyfrowych wchodź wspólnie z dzieckiem:

Nie ograniczaj swojej roli jedynie do roli osoby kupującej telefon i osoby opłacającej rachunek. Rozmawiaj o bezpiecznym używaniu mediów cyfrowych, o zasadach ich używania, w szczególności, jeśli rozmowy dotyczyć będą kwestii związanych z obecnością na portalach społecznościowych. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem swojemu dziecku pierwszego telefonu komórkowego pamiętaj: niekoniecznie musi to być smartfon „z najwyższej półki” z bezpośrednim dostępem do internetu. Poświęć czas swojej pociesze i porozmawiaj o tym, w jaki sposób umiejętnie korzystać z urządzeń mobilnych, w tym z internetu.

Pozostaje jeszcze do umówienia kwestia mediów społecznościowych. Pamiętaj, że:

- większość najpopularniejszych portali (Tik- Tok, Facebook, Instagram, Snapchat) jest dostępna od 13 roku życia i tylko za zgodą rodziców,

- możesz swoje dziecko nauczyć posługiwania się nimi, ale nie będziesz w stanie nauczyć swojego dziecka dojrzałości do korzystania z nich. Aktywne uczestnictwo w mediach społecznościowych może budować negatywne nawyki związane z nałogowym sięganiem po smartfona.

- MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE TO TECHNOLOGIA ROZRYWKOWA - KORZYSTANIE Z NICH NIE SPRAWI, ZE TWOJE DZIECKO BĘDZIE MĄDRZEJSZE CZY BARDZIEJ PRZYGOTOWANE DO ŻYCIA

- korzystanie z mediów społecznościowych często prowadzi do przeciążenia informacją. Posiadanie kilku tysięcy znajomych, z którymi nie mamy żadnego kontaktu, podglądanie życia innych nie dbając przy tym o własne, korzystanie z mediów społecznościowych nawet po 8-9 godzin dziennie – to tylko niektóre negatywne konsekwencje korzystania z mediów społecznościowych, o których jako rodzic powinieneś/powinnaś wiedzieć.

2. Uważaj-dzieci uczą się przez naśladowanie swoich rodziców:

- Pamiętaj Twoje dziecko robi to co ty robisz, a nie to co Ty mówisz…

- Jeżeli Ty cały dzień/weekend spędzasz z telefonem w ręku przeglądając serwisy internetowe… nie licz że dziecko będzie robiło inaczej…

3. Stwórz wspólnie z dzieckiem zasady codziennego korzystania z mediów cyfrowych:

- nie bój się ustalić sztywnych godzin rozrywkowego korzystania z urządzeń cyfrowych…to naprawdę działa…jeśli będziesz się tego trzymać!

- kup dziecku i sobie tradycyjny budzik – niech zabierajcie swoich smartfonów do łóżka,

- nie korzystajcie ze smartfonów i internetu godzinę przed zaśnięciem,

- nie używajcie żadnej elektroniki, kiedy spożywacie wspólnie posiłek bądź idziecie na spacer,

- znajdźcie w mieszkaniu jedno miejsce, do którego wszyscy odkładają swoje smartfony jak przychodzą do domu z pracy bądź ze szkoły,

- kiedy odpoczywacie, odpoczywajcie bez udziału mediów cyfrowych.

4. Stawiaj granice – dzieci ich potrzebują:

- Rodzice i dzieci pomimo tego, że stanowią rodzinę, mają własne granice. Pomagają one zrozumieć, gdzie kończy się jedna osoba, a gdzie zaczyna się druga. Mimo, że o granicach mówimy zawsze w związku z innymi osobami, świadczą one zawsze w pierwszym rzędzie o naszej relacji do samego siebie. Pozwalają one uszanować swoje potrzeby i wartości, nie rezygnować z obranych celów, a także docenić własne uczucia. My rodzice potrzebujemy stawiania granic, również i nasze dzieci ich potrzebują.

- Pamiętaj rodzicu - Ty w tej relacji jesteś dorosły, ostatecznie to Ty decydujesz jak ma wyglądać kontakt twojego dziecka z Internetem.

- I jeszcze jedna rzecz związana z granicami i szacunkiem do innych… niby takie proste a często o tym zapominamy…. naucz dziecko najważniejszych zwrotów takich jak: dziękuję, przepraszam, proszę. Zadbaj również o to, aby Twoje dziecko zwracało się do innych osób z należytym szacunkiem.

5. Pokaż dziecku jak piękne jest życie off-line! Konstruktywnie i wspólnie z dzieckiem spędzaj czas wolny.

- … na świeżym powietrzu, najlepiej z udziałem zabawek posiadających kształt, wagę, smak, a może nawet zapach. Wszak chodzi o stymulowanie dzieci różnego rodzaju bodźcami. Badacze ludzkiego mózgu wskazują, że w zasadniczym stopniu kształtuje się on do 14-ego roku życia. A zatem do tego czasu lepiej zastępować płaskie ekrany smartfonów i tabletów klockami, modeliną, gliną, kinetycznym piaskiem, klockami, książkami, samochodami, lalkami i innymi kreatywnymi zabawkami. Oddziel sztywną granicą korzystanie z mobilnych urządzeń cyfrowych od innych zabawach, nie nazywaj oglądania filmów na tablecie zabawą.

6. Przytulaj swoje dziecko- rozmawiaj z nim-, mów mu, że je kochasz, i że jest dla Ciebie osobą ważną.

- Czy wiesz, że najważniejszym czynnikiem chroniącym ludzi przed jakimkolwiek uzależnieniem bądź innymi problemami społecznymi jest dobrze zbudowana relacja z najbliższymi osobami? Kiedy dziecko przychodzi do Ciebie przytulić się, nie odtrącaj go. Odłóż wszystko co akurat robisz i po prostu przytul swoją pociechę. Nie tylko dzieci, ale osoby w każdym wieku, my wszyscy potrzebujemy, usłyszeć, że jesteśmy dla kogoś najważniejsi. Przytulaj zawsze i wszędzie, nieważne gdzie jesteś, i co robisz.

- W zapobieganiu negatywnym skutkom korzystania z Internetu najważniejszy jest dobry kontakt z dzieckiem….zwykła codzienna rozmowa.


Źródło