Lekcja z panem Kleksem

eeeee„Nie lekceważcie fantazji. Bez niej nie może powstać nic wielkiego!” - mawiał pan Kleks, tytułowy bohater utworu Jana Brzechwy pt. „Akademia pana Kleksa. W jego szkole nie było tradycyjnych przedmiotów. Zamiast nich uczono się kleksografii, przędzenia liter, leczenia chorych sprzętów. Pan Kleks rozwijał u swoich uczniów przede wszystkim wrażliwość i wyobraźnię, dlatego bardzo przypadł do gustu uczniom klasy czwartej, którzy przez kilka lekcji języka polskiego omawiali lekturę.

eeeee Miłym zaskoczeniem i niezwykłym przeżyciem dla czwartoklasistów była wizyta pana Kleksa w naszej szkole. Fantastyczny nauczyciel, który w bajkowej scenerii uczył swych wychowanków przyjaźni, tolerancji, wzajemnego szacunku oraz radzenia sobie w życiu niespodziewanie pojawił się na jednej z lekcji. Na początku przeprowadził krótki test wiedzy o Akademii, która otoczona jest rozległym parkiem oraz murem posiadającym furtki prowadzące do różnych bajek. Sam również chętnie i cierpliwie odpowiadał na pytania, często bardzo podchwytliwe. Następnie odczytał fragment lektury i polecił uczniom, by wskazali różnice w opisie wyglądu i jego stroju, a następnie stworzyli opis jego postaci.

eeeeePan Ambroży Kleks okazał się prawdziwym mistrzem i autorytetem. Chętnie nagradzał czwartoklasistów piegami i pozował do wspólnych fotografii. Sympatyczny gość wywołał sporo radości, dlatego uczniowie niechętnie się z nim żegnali.

red. i fot. M. Łabuz

ARCHIWUM WIADOMOŚCI