Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego

Co roku w ostatnią niedzielę września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego. Uczniowie naszej szkoły w ramach projektu „Każdy inny, wszyscy równi” wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji “#kocham słyszeć”. Ma ona na celu zwiększenie świadomości na temat funkcjonowania i znaczenia zmysłu słuchu, uwrażliwienie na potrzeby dzieci z wadą słuchu, a także zapoznanie z aparatami i implantami słuchowymi.

W ramach zajęć z pedagogiem szkolnym i wychowawcą klasy w grupie przedszkolnej „Smerfy” zostały przeprowadzone zajęcia według scenariusza „Kocham słyszeć. Poznajemy zmysł słuchu”. Uczniowie poznali funkcjonowanie i znaczenie narządu słuchu, podstawowe pojęcia oraz sposoby porozumiewania się osób niedosłyszących i niesłyszących. Stworzyli zasady, jakimi powinniśmy się kierować w komunikacji z osobą z niedosłuchem.

Na koniec zajęć dzieci wykonały pracę plastyczną - malowankę aparatu słuchowego i implantu ślimakowego. W holu szkoły powstała wystawa prac uczniów oraz gazetka informacyjna nt. Międzynarodowego Dnia Głuchych i Języka Migowego. Celem naszych działań było zwrócenie uwagi uczniów na problemy osób niesłyszących, na ich prawa oraz obawy w codziennym życiu.

red. i fot. Marzena Figura