Zespół Szkoły i Przedszkola

w Mszanie Górnej

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile – "Łączy nas pamięć"!

19 kwietnia obchodziliśmy 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Z historii wiemy, że był to największy zbrojny zryw Żydów w czasie II wojny światowej, a także pierwsze powstanie wielkomiejskie
w okupowanej Europie. Na podkreślenie siły wspólnoty i znaczenie solidarności corocznie w Polsce organizowana jest akcja społeczno-edukacyjna "Żonkile" pod hasłem „Łączy nas pamięć”

Uczniowie klas IV-VIII wraz z wychowawcami włączyli się w tegoroczne obchody. W holu na I piętrze powstała gazetka okolicznościowa ukazująca dramatyczną i nierówną walkę narodu żydowskiego z Niemcami. Klasy VII i VIII samodzielnie wykonały żonkile z szablonu. Z kolei uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez panią Marią Janią z Koła Gospodyń Wiejskich w Mszanie Górnej, podczas których wykonali żonkile z bibuły – symbol powstania w getcie.

Uczniowie klas IV-VI wysłuchali opowiadania pt. „Takich dwóch, jak nas trzech" autorstwa Katarzyny Ryrych. W tekście autorki odkryli wyjątkową historię przyjaźni trzech chłopców oraz wartość, jaką niesie pamięć.

Natomiast siódmoklasiści i ósmoklasiści obejrzeli premierę animacji pt. „Zdążyć przed Panem Bogiem". Narracja w filmie oparta jest na motywach książki „Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall i toczy się w trzech płaszczyznach czasowych. W filmie uczniowie poznali losy młodego Marka Edelmana - gońca szpitalnego oraz ostatniego przywódcę powstania w getcie warszawskim.

Pod koniec kwietnia ósmoklasiści odwiedzili Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Auschwitz, czyli niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady, to najbardziej rozpoznawalny symbol Holokaustu i miejsce ludobójstwa na świecie. Nigdy, w żadnym innym obozie lub ośrodku zagłady, esesmani nie wymordowali tak wielkiej liczby Żydów pochodzących prawie z całej okupowanej przez Niemców Europy. Ta cenna lekcja historii z całą pewnością utkwi w pamięci uczniów klasy VIII na zawsze.

W czerwcu zaplanowana jest wycieczka do lokalnego miejsca pamięci w Mszanie Dolnej. Uczniowie będą mogli dowiedzieć się więcej na temat swojego otoczenia oraz poznać jego historię.

red. i fot. E. Płachczyńska-Struś, M. Malarz

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię.

 

ARCHIWUM WIADOMOŚCI

Tekst alternatywny

Tekst alternatywny

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny