Dzień Patriotyzmu w Zespole Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej

Kształtowanie i rozwijanie postaw patriotycznych to jedno z działań statutowych naszego Zespołu. Apel z okazji szkolnego Dnia Patriotyzmu, zorganizowany 26 kwietnia 2023 roku, był dla wszystkich okazją do refleksji nad naszą tożsamością i historią. Poruszyliśmy trzy ważne obszary tematyczne – każdy z nich miał inny cel, rodowód i tradycję, odwoływał się do różnych zdarzeń z przeszłości, ale wspólnie dały bogatą przestrzeń do ukazania naszych patriotycznych postaw, uczuć i wartości.

aaaaaNa początku przybliżyliśmy informacje o świętach majowych. Uczniowie zachęcali, by w Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej każdy uczcił Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie, np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem. Następnie zwrócili uwagę na rangę Konstytucji 3 - go Maja – dokumentu, który nawet w czasach współczesnych pełni ważną rolę. Określił on ustrój państwa oraz prawa i obowiązki człowieka oraz obywatela. Dała nadzieje na wyjście z upadku, zmiany w kraju, na powrót do byłej świetności.

aaaaaPrawdziwy patriota nie powinien zapominać o tym, co najbliższe – o swojej „małej ojczyźnie”. Szukając swojej tożsamości, warto pamiętać o swoich korzeniach, miejscach, w których dorastamy. Prowadzący apel podkreślili, że naszą tożsamość bez wątpienia kształtuje szkoła i jej patron – Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Przywołując sylwetkę pisarza, udaliśmy się w sentymentalną podróż ścieżkami jego życia. Odkryliśmy wrażliwość na piękno ziem górskich, dostrzegając, jak ważne jest pielęgnowanie rodzimej kultury, w tym tradycji góralskiej.

aaaaaApel zbiegał się z ważnymi wydarzeniami z historii naszego kraju. Był również okazją do przybliżenia kilku faktów związanych ze Świętem Chrztu Polski, które w 2019 r. ustanowione zostało świętem państwowym. To niezwykle istotne wydarzenie w dziejach Polski ukształtowało naszą tożsamość i kulturę narodową.

aaaaaMontaż słowno-muzyczny przygotowany z okazji Dnia Patriotyzmu był wyjątkową i niezwykle wartościową lekcją historii. Cała społeczność szkolna zaangażowała się w realizację tego przedsięwzięcia. Mamy nadzieję, że z przypomnianych kart historii, będziemy czerpać siłę i mądrość – a więc wartości, które pozwalały naszym przodkom – Polakom - przetrwać trudne czasy. Bądźmy dumni, że jesteśmy Polakami.

red. Małgorzata Łabuz

fot. E. Płachczyńska-Struś, M. Łabuz, T. Trybus